آموزش معرق کاری

تاریخ انتشار : ۱۳۹۵/۰۴/۲۱

نکاتی در مورد ابزارهای معرق کاری

درس اول (آموزش معرق کاری)

کمانی تهیه نمائید که قسمت  (U)آن کاملا صاف باشد. برای آزمایش صافی آن، دسته را جدا نموده و کمان را روی سطح کاملاً صاف قرار دهید در صورتی که کمان صاف باشد با سطح صاف کاملاً مماس بوده و هیچگونه پیچ و تابی در آن دیده نخواهد شد.
برای تشخیص تیغه های تقلبی به نکات زیر دقت نمائید.
 الف) تیغه نباید چرب باشد. زیرا تیغه چرب شده است تا زنگ نزند و این یکی از علائم تقلبی بودن آن است.
ب) در صورتی که دو سر تیغه­ی خوب را به هم برسانیم، نباید تیغه به راحتی بشکند و شکستن آن نشان می دهد که تیغه دارای انعطاف کافی نمی باشد.
ج) اگر یک بسته دوازده تایی از تیغه ای را خریداری نمودید سیمی به دور آن پیچیده شده است. در هنگام باز کردن این سیم اگر این سیم به راحتی در هنگام باز شدن تکه تکه شد، به احتمال بسیار زیاد تیغه­ی شما تقلبی است. در ضمن سیمی که به دور تیغه های تایفون اصل پیچیده  شده است نسبت به سیم هایی که به دور تیغه های تقلبی قرار گرفته است از ضخامت بیشتری برخوردار است.
د) تیغه ی تایفون آلمانی (معروف به پا ملخی) دارای شماره های از شماره …۴و۳و۲و۱وصفر و دو صفر می باشد اگر تیغه سه صفر مشاهده نمودید بدانید که این تیغه تقلبی است.
ه) نوع دیگری از تیغه آلمانی به نام تمپو نیز وجود دارد که تیغه بسیار خوبی است  و فقط در یک نوع ساخته می شود و آنهم شماره دو صفر می باشد، برای حرفه­ای­ها بسیار مناسب است اگر شما مبتدی هستید از آن استفاده ننمائید زیرا اگر کمترین عیبی در کمانتان باشد تیغه به راحتی از زیر کمان خارج می شود و شما را دچار دردسر خواهد نمود. در آموزش هم از این تیغه استفاده ننمائید زیرا تمام وقتتان به بستن تیغه برای هنر جویانتان خواهد گذشت.

شکل ۱: ابزار های معرق کاری

درس دوم (آموزش معرق کاری)

نکاتی در مورد میز کار معرق کاری
 1. سعی نمائید از میز چوبی استفاده نمائید و دلیلش این است که صدای ایجاد شده از برش در میز های چوبی بسیار کمتر از میز فلزی می باشد
 2. برای کاهش لرزش میز در موقع کار بهتر استکه کشویی در میز قرار دهید که هم جهت قرار دادن ابزارها از آن استفاده شود و هم باعث کاهش در لرزش میز کار و در نتیجه کیفیت کار بیشتر و شکستن تیغه کمتر و جلوگیری از خسته شدن چشم در موقع کار می شود.
نکاتی در مورد استفاده از پیشکار در معرق کاری
یکی از ابزارهای ضروری در معرق کاری استفاده از پیشکار است که سطحی قابل دسترس دارد و از میز به شما نزدیکتر می­باشد و در ضمن شکاف هفتی جلوی آن این امکان را به شما می دهد که بتوانید چوب را در بالای این شکاف طوری قرار دهید که دو طرف آن روی پیشکار و تیغه در بین آن باشد. حسن این کار در این است که در هنگام برش چوبی که در حال برش آن هستید از دو طرف محافظت می­شود و امکان شکستن آن کاهش می­یابد و در ضمن  برش قطعات بسیار ریز نیز آسان می شود .

شکل ۲: دو نمونه پیشکار

حالا که به اهمیت پیشکار پی بردیم نکاتی در مورد آن بیان مینمائیم
 1. برای اتصال پیشکار اگر قرار است ثابت باشد و نمی خواهید آن را از میز جدا نمائید از یک پیچ در وسط آن برای اتصال استفاده نمائید تا در مواقعی که از آن استفاده نمی نمائید با چرخش آن به داخل میز از شکسته شدن آن جلو گیری شود. این نکته بخصوص در کارگاه های مدارس که در واحد چوب از پیشکار استفاده می شود بهتر ملموس است. زمانی که دیگر نیازی به پیشکار نیست با چرخش آن به داخل میز از مزاحمتی که ایجاد می کند جلو گیری می شود.
 2. در موقع اتصال پیشکار باید انتهای پیچ هم سطح پیشکار باشد تا در موقع قرار دادن چوب برجستگی انتهای پیچ باعث فاصله گرفتن چوب از پیشکار و لرزش کار نشود.
نکاتی درباره روش های پیاده کردن الگو بر روی چوب

درس سوم (آموزش معرق کاری)

الف) استفاده از کاغذ کاربن برای پیاده نمودن الگوی معرق کاری: در این روش کاغذ کاربن را روی چوب قرار داده و سپس طرح مورد نظر را روی آن قرارمی دهیم و بعد از ثابت کردن آن بوسیله چسب نواری با خودکار روی خطوط الگو خطوط را پر رنگ منمائیم تا طرح مورد نظر روی چوب ایجاد شود. در این روش حداقل دو عیب اساسی مشاهده می­شود: اول اینکه طرح ایجاد شده با الگوی اصلی کاملاً مطابقت ندارد. و دوم اینکه چوب کمی کثیف و رنگ کاغذ کاربن را به خود خواهد گرفت.
ب) استفاده از نوار چسب کاغذی با عرض پنج سانت: در این روش ابتدا سطح چوب را به صورت کامل با چسب کاغذی می­پوشانیم و سپس الگوی کاغذی را با چسب چوب روی چسب کاغذی می چسبانیم. این کار به ما کمک میکند که الگوی ما مستقیما روی چوب قرار نگیرد. بعد از برش تمام قسمت های کارمی توانیم الگوی خودمان را از روی چوب به راحتی جدا نمائیم .
ج) ساخت شابلون با استفاده از الگوی اولیه: این روش کاملاً ابتکاری می باشد و در مواردی استفاده می شود که بخواهیم از یک کار تعداد زیادی تهیه نمائیم .
روش کار به این صورت است: کافی است روی الگوی مورد نظر در چند نقطه به صورت پراکنده نوار چسب پلاستیکی را به صورت حلقه انگشتر در آوریم و روی کاغذ الگو قرار دهیم و سپس طلق های معمولی را روی آن قرار داده و بعد از آن طلق وکاغذ الگو را با هم با استفاده از قیچی وکاتر برش دهیم .به این شکل شابلونی تهیه می شود که از آن به دفعات می توان استفاده نمود.برای پی بردن به اهمیت این روش به تجربه خودم در این زمینه اشاره مینمایم در یکی از مدارس دانش آموزان را به شش گروه تقسیم نمودیم و به هر گروه تهیه قسمتی از الگوی کالسکه را سپردیم پس از زمان کوتاهی کل کلاس الگوی قسمت های مختلف طرح کالسکه را در اختیار داشتند. و با انجام این کار در چند جلسه آرشیو بسیار متنوعی از طرح ها والگو های مختلف تهیه نمودیم. که می شد از این الگو ها برای دفعات متعدد استفاده نمود .اگرچه این روش در ابتدا کمی مشکل به نظر می رسد اما پس از تهیه الگو زحمت شما نتیجه بهتری خواهد داد و از کارتان بسیار خوشحال خواهید شد.

درس چهارم (آموزش معرق کاری)

 1. اکثر مردم می گویند که در هنر باید برای دل خود کار کنید اما این تفکر شما را به جایی می رساند که پس از مدت کوتاهی این هنر را فراموش کنید زیرا هزینه زیادی به مرور بر دوش شما خواهد گذاشت و از طرف دیگر وقتی بدانید که دیگران برای کاری که شما انجام داده اید حاضراند پول پرداخت نمایند انگیزه بسیار زیادی در شما ایجاد خواهد شد .
 2. تا آنجا که می توانید کارهای خود را بازار پسند تهیه نمایید .یعنی کارهایی که از زیبایی واستحکام کافی برخوردار نباشند دیگران را جذب نخواهند کرد.از خلاقیت خود استفاده نمایید تا کارهای خود را متفاوت از دیگران عرضه کنید زیرا کارهای خلاقانه توجه بیشتری به خود جلب می کنند.
 3. از طرح های مشکل ومتداول فاصله بگیرید وسعی نمایید خودتان شروع به طراحی نمایید . مطمئن باشید که با کمی تمرین بسیار پیشرفت خواهید کرد.طرح های قدیمی برای نیازهای قدیمی هستند ونیاز های امروز چیز دیگری هستند. اما نکته این است که همیشه از طرح های قدیمی الگو بگیرید زیرا در هریک از آن ها نکات بسیاری برای آموزش وجود دارد .
 4. سعی نمایید طرح های تزئینی را به کاربردی تبدیل نمائید تا هم زیبا وهم قابل استفاده باشند .مثلاًاگر قرار است تابلوی یک منظره باشد گوشه ای از آن را به ساعت اختصاص دهید ویا اگر قرار است پروانه ای زیبا درست کنید آن را در یک جامدادی یا گلدان تلفیق نمایید .
 5. تا آنجا که ممکن است در مواد اولیه بدون لطمه زدن به کار صرفه جویی نمایید برای مثال می توانید فواصل بین قطعات یک الگو را کاهش دهید .روش کار بدین صورت می تواند باشد که از الگو کپی گرفته وقطعات الگو را با فواصل کمی دوربری نمایید وآن را بر روی کاغذی دیگر با فواصلی کمتر از قبل بچسبانید و درنهایت از این الگوی جدید کپی تهیه نمائید.
 6. از تولیدات به صورت سری کاری استفاده نمائید اما هرگز قبل از گرفتن سفارش کار به تولیدات انبوه نپردازید زیرا ممکن است تولیدات شما بازار پسند نباشد و روی دستتان بماند .
 7. قبل از انجام یک کار به این نکته توجه نمائید که آیا به اندازه ی وقتی که صرف آن می نمائید به همان نسبت ارزش تولید شما بالا می رود . برای مثال ساعتی که شما در عرض سه روز تهیه نموده اید آیا کسی حاضر است  پولی معادل  قیمت مواد اولیه به اضافه دستمزد سه روز شما پرداخت نماید .
 8. بازهم صرفه جویی نمائید. علت تاکید زیاد به صرفه جویی کاهش قیمت تمام شده کار های شما است یکی دیگر از روش های صرفه جویی استفاده از ضایعات چوب ها به شکل های مختلف است . از خورده چوب ها می توانید در تزئین کار های دیگر استفاده نمائید و یا کاری را اختصاصاٌ به منظور مصرف ضایعات طراحی نمائید .در مصرف ضایعات باز به این نکته توجه نمائید که وقتی که صرف این کار می نمایید نیز ارزش زیادی دارد و لزوماٌمصرف همه ی مواد اولیه نمی تواند صرفه جویی تلقی شود.
 9. به نظر دیگران احترام بگذارید زیرا نکاتی که مردم عادی به شما پیشنهاد می نمایند ممکن است شما پس از سال ها تجربه به دست بیاورید .
البته باید خاطر نشان کرد که بجای استفاده از روش کمان اره و بقیه وسایل دستی می توان از دستگاه ۴ کاره کارو اندیشه که به حق دستگاه جمع و جور و خوبی هست بهره برد. باید ذکر شود که خلاقیت شما در کار اصلا در این روش نباید کاسته شود بلکه این دستگاه کار برش کاری و سوراخکاری و … را آسانتر میکند.

دستگاه درودگری خانگی کار و اندیشه

دستگاه ۴ کاره کار و اندیشه یکی از جدیدترین تولیدات ، جهت ارتقاء خلاقیت در کارکردن با چوب است . این دستگاه به سادگی به حالت های مختلف تبدیل شده و به کمک آن می توانید ۴ عمل تولیدی اره کاری ، سنباده کاری، سوراخ کاری و خراطی را انجام دهید
مشخصات فنی:
 1. اره کاری : مجهز به سیستم برش با اره مویی بی خطر با قابلیت برش چوب های نازک و تخته سه لایی
 2. سنباده کاری : دارای سنباده گرد چسبدار نصب شده بر روی یک گرداننده جهت پرداخت قطعات چوبی و برطرف کردن پلیسه های لبه کار
 3. سوراخ کاری : دارای یک مته نوک تیز با دولبه برشی جهت سوراخکاری روی چوب های نازک وتخته سه لایی
 4. خراطی : قابلیت خراطی طبق الگو یا بصورت دلخواه بر روی چوب های استوانه ای با طول ۱۰ سانتیمتر و قطر ۲ سانتیمتر به وسیله مغار

برخی از مشتریان